Past Recipients 2013/2014

Baccalaureate

Adeola Odunuga
Tecla Linn & Nelia Laroza Memorial Award
Karis Klassen
CNF Scholarship
Andrew Watson
Nova Scotia Nurses Award
Laine Becker
Johnson & Johnson Award
Angelica Drzazgowski
Judy Hill Memorial Scholarship
Lily Yeung
Yvonne Andrews Award
Emily Thomas
Margaret Munro Scholarship
Mary Michalski
Debra McPherson Award
Esther Kempling
CNF Scholarship
Michael Holmgren
John Vanderlee Award
Jennifer Nielsen
Northern Scholarship
Michael Pojol
John Vanderlee Award
Jordan Lange-Smith
Tecla Linn & Nelia Laroza Memorial Award
Rachel Thombs
Sharon Nield Memorial Scholarship
Karri Andriashyk
Kaye Rodger Memorial Award

Masters

Caroline So
Ovarian Cancer Canada Award
Kate MacWilliams
Dr. Dorothy J Kergin Fellowship
Cathy Houde
Eleanor Jean Martin Award
Kia Duthie
Aplastic Anemia Myelodysplasia Association of Canada Scholarship
Christine Foran
Dr. Helen Preston Glass Fellowship
Maggie Wilson
Royal Victoria Hospital Alumnae Association
Edith-Rose Cairns
Sanofi Pasteur Limited Scholarship in Public/Community Health
Mellanie Kant
Rx&D Nurse Practitioner Award
Heather Carleton
Extendicare Nurse Practitioner Scholarship
Rachel Harvey
Nova Scotia Nurses Award
Heather McQuinn
Nurses Association of New Brunswick Award
Rebekah Barrett
Rx&D Nurse Practitioner Award
Jennifer Jackson
Extendicare Scholarship in Gerontology
Sarah Cooper
Military Nurses Association Award
Julia Wigmore
Dr. Helen K Mussallem Fellowship
Serena Jones Charbachi
Nurses Association of New Brunswick CNA Centennial Award

PhD

Alexandra Harris
TD Meloche Monnex Award
Margaret Saari
Dr. Ann C Beckingham Award
Christina Clausen
Bianca Beyer Awarad
Patrick Martin
Sigma Theta Tau International Award
Em Pijl-Zieber
Dr. Dorothy J Kergin Fellowship
Roberta Heale
AstraZeneca Nursing Award
John Kayser
Dr. Alice Girard Award

RBC Diversity in Nursing Award

Amy Lyn Joy Notarte-Morales Maria Monica Asuncion
Ariane Llevares Stephanie Woodard
Edric Franz Ganga Sun Joo Han
Kristine Lea Ando Tenzin Bhuti

Nightingale Award

Shea Humphreys

TD Aboriginal Nursing Award

Anne Giroux
(Masters)
Miranda Mitchell
(Baccalaureate)
Buffy Peters
(Baccalaureate)
Pamela Jules
(Baccalaureate)
Christine McIvor
(Baccalaureate)
Peggy Hancock
(Masters)
Cynthia Oliveira
(Baccalaureate)
Rachael Truckey
(Baccalaureate)
Jodi Dodge
(Masters)
Sarah Stephens
(Masters)
Kathleen Lounsbury
(Masters)
Sarah Brooks
(Baccalaureate)
Mary Smith
(PhD)
Taryn Wilton
(Baccalaureate)
Mary Beth Skinner
(Masters)
Twila Foran
(Baccalaureate)
Melissa Monsen
(Baccalaureate)